Galerie zdjęć  

   
I Letnie Warsztaty dla Kosztorysantów
I Letnie Warsztaty dla Kosztorysantów
   
banner www 2019
   
Oferta specjalna członka wspierającego Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych
wacetob-m
Oferta specjalna członka wspierającego Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych
sekocenbus SKB m
Oferta specjalna członka wspierającego Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych
orgbud skb m
   

Sprawozdanie z zebrania na budowie Świątyni Opatrzności Bożej

Zarząd Oddziału Warszawskiego SKB skorzystał z propozycji kol. Zbyszka Stawiereja i zorganizował spotkanie członków Oddziału warszawskiego na terenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, które odbyło się w dniu 7 czerwca br. w sobotę o godz. 9:00. Było niestety tylko 8 osób.
Oprowadził nas po budowie inspektor nadzoru Pan Kazimierz Chmielnicki przekazując bardzo ciekawie techniczne informacje a także wzbogacone opowieściami z historii budowy kościołów i chrześcijaństwa.
Projekt od początku budził kontrowersje, ale trzeba przyznać, że jest wyjątkowo trudny technologicznie. Monumentalność budynku sprawia, że jest wyzwaniem dla realizatorów, dla inwestora poza aspektem technicznym dodatkowo wymaga ogromnych kosztów.
Na wycieczkę techniczną był to dobry moment, bo tuż przed stanem zamkniętym. 2 maja 2002 roku wmurowano kamień węgielny pod Świątynię Opatrzności Bożej, prace budowlane rozpoczęły się 25 lutego 2003 r. W 2011 roku został ukończony pierwszy i najważniejszy etap, tzw. stan surowy otwarty.
W 2012 r. prowadzono prace na kopule, najpierw została ona ocieplana wełną mineralną o grubości 20 cm. Następnie kładziono na nią ognioodporną płytę OSB . Na końcu została pokryta blachą miedzianą, kopuła ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw., a jej wysokość to około 30 metrów. Na szczycie kopuły umieszczony jest szklany świetlik. Nad świątynią góruje krzyż o wysokości ponad 5 metrów. Wysokość całej budowli to 75 metrów. Do pokrycia kopuły wykorzystano ponad 30 ton blachy miedzianej. Łączniki użyte do budowy - wkręty, haki czy profile zostały wykonane z blachy nierdzewnej..
Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełni Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które weszliśmy, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.
Z najwyższej kondygnacji widok na miasto był wspaniały, bo pogoda była słoneczna i dobra widoczność.
Jak podkreślał nasz przewodnik, materiały są głównie polskie, np. miedź z KGHM, płyty kamienne – granitowe ze Strzegomia czy stolarka.
Plany są ambitne, żeby zakończyć budowę do 2016 roku, kiedy do Polski przyjedzie papież Franciszek na Dni Młodzieży i mógłby poświęcić Świątynię.
W internecie można obejrzeć wiele zdjęć dokumentujących budowę, ale jednak z bliska daje zupełnie inne wrażenie. Uczestnicy zadawali również pytania o rozwiązania techniczne i technologiczne.
Zapraszam do obejrzenia dokumentacji fotograficznej, zamieszczonej w galerii.

Sprawozdanie: Balbina Kacprzyk

 

   

1 % dla ...  

   
© Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych