Sprawozdanie z III Warsztatów „Kosztorysowe Podlasie 2024”

Sprawozdanie z III Warsztatów „Kosztorysowe Podlasie 2024”

W dniach 26-27 września 2024 r. w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Bartlowizna w Goniądzu odbyły się III Warsztaty „Kosztorysowe Podlasie 2024”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych Oddział w Białymstoku, reprezentowane przez Przewodniczącego Oddziału – Kol. Mirosława Świętuchowskiego.

Warsztaty zainaugurował Przewodniczący Oddziału SKB Mirosław Świętuchowski uroczystym powitaniem uczestników spotkania wraz z podziękowaniem za przybycie. Następnie krótkim wprowadzeniem w podjętą tematykę, czyli „Narzędzia w pracy kosztorysanta”, przybliżył podstawowe i jednocześnie niezbędne narzędzia w pracy każdego z kosztorysantów. Nie zabrakło również prezentacji najciekawszych miejsc na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i okolic, które warto odwiedzić pozostając w tym regionie na dłużej.

Po oficjalnym rozpoczęciu pierwszy prelegent Kol. Michał Waligórski zaprezentował System kosztorysowy Kobra Optima, gdzie w pierwszej części przedstawił główny interfejs programu z wykorzystaniem jego podstawowych funkcji takich jak: kalkulacja szczegółowa z wykorzystaniem dostępnej bazy katalogowej, kalkulacja uproszczona z wykorzystaniem cen jednostkowych robót oraz cen obiektów, a także kalkulacja indywidualna metodą szczegółową i uproszczoną. Wraz z prowadzącym, uczestnicy warsztatów mogli tworzyć własny dokument na swoich komputerach.

W drugiej prelekcji Kol. Piotr Montewski na wstępie wprowadził nas w rejony aktów prawnych i przypomniał o przepisach i zarządzeniach dotyczących zasad przedmiarowania. Uświadomił, jak ważne jest zachowanie kolejności poszczególnych dokumentów, gdzie na początku musi być dokumentacja projektowa na podstawie, której opracowana zostanie specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych. Kolejnym krokiem jest sporządzenie przedmiaru robót, aby w końcu na bazie tych wcześniejszych trzech opracowań sporządzić kosztorys (inwestorski lub ofertowy). Jak jest w praktyce? Po tym wstępie Kol. Piotr Montewski przedstawił swój autorski program Specyfikator, w którym pokazał w jaki sposób z rysunków 2D otrzymanych w wersji elektronicznej można stworzyć strukturę kosztorysu z cenami wraz z importem do programów kosztorysowych lub arkusza kalkulacyjnego. Ciekawostką jest, że program umożliwia wyeksportowanie danych z różnych kosztorysów do arkusza, otrzymując w efekcie jeden skoroszyt z arkuszami w jednolitej formie zapisów danych. Z automatu wstawiane są formuły liczące i podsumowanie w tabeli zbiorczej dynamicznie połączonej z poszczególnymi arkuszami. Dzięki temu oprogramowaniu zamiast kilku plików ze specyfikacjami technicznymi, otrzymujemy kompletną specyfikację techniczną w jednym dokumencie.

W kolejnej prelekcji miała miejsce premiera programu Opinia, gdzie Kol. Maciej Sikorski zaprezentował uczestnikom narzędzie wspomagające tworzenie opinii, ekspertyz czy też protokołów po okresowej kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego. Uzmysłowił wszystkim, jak praca z dużą ilością tekstu i zdjęć oraz opisywaniem tego wszystkiego jest żmudna i czasochłonna a efekt końcowy i tak nie do końca zadowalający… Program Opinia umożliwia wstawianie dużej ilości zdjęć z automatycznym ich przeskalowaniem i dodaniem na nich opisu, daty czy też graficznego oznaczenia. Istnieje również możliwość dołączenia plików zewnętrznych w postaci .pdf, które będą integralną częścią tworzonego dokumentu, zachowując przy tym jednocześnie kolejność numeracji stron.

W kolejnym dniu Warsztatów znów jako pierwszy wystąpił Kol. Michał Waligórski kontynuujący System kosztorysowy Kobra Optima. W drugiej części przedstawił m.in. funkcję importu i eksportu dokumentów do i z innych programów kosztorysowych, jak też pliki w formatach .xls, .pdf,. ath i .xml. Zaprezentował obsługę baz cenowych, wydruki różnych form przekazywania danych oraz minimalizację popełnienia błędów przy sporządzaniu dokumentu jakim jest przedmiar robót lub kosztorys.

Następnie Kol. Rafał Pisarczyk w swojej prelekcji tradycyjnie przedstawił na przykładzie, że powszechnie stosowanym narzędziem w kalkulacjach kosztorysowych jest popularny arkusz kalkulacyjny. Do tego celu uczestnicy Warsztatów mogli wykorzystać program LibreOffice lub „na piechotę” rozwiązać zadanie jakie otrzymali. Zadanie to polegało na przypisaniu różnych kosztów ponoszonych w trakcie budowy do poszczególnych grup kosztów.

W kolejnej, szóstej już prelekcji wystąpił Kol. Mirosław Świętuchowski, który zaprezentował inne spojrzenie na tradycyjne kosztorysowanie z wykorzystaniem programu. Uczestnicy na początku, zapoznali się z programem KOMA5, którego największą zaletą jest prostota obsługi. Poza tym program ten posiada oczywiście inne funkcje, jakie musi mieć obecnie program do kosztorysowania oraz dodatkowo pewne mechanizmy, które są unikalne na rynku oprogramowania do kosztorysowania. Do takich rarytasów można zaliczyć pokazywanie lub ukrywanie elementów nieaktywnych, dopasowywanie wartości do założonej, historia zmiany cen, system podpowiedzi i sygnalizacja błędów oraz uwag w pozycjach, modyfikacja katalogów tak, jak kosztorysów, pobieranie danych z innych kosztorysów tak, jak z katalogów, wczytywanie przedmiarów zapisanych w .pdf (w tym skanowanych), sprawdzanie i porównywanie kosztorysów, możliwość instalacji w pamięci przenośnej czy równoczesny widok kosztorysu i przedmiaru na ekranie. To tylko kilka z nielicznych funkcji jakie program posiada. Natomiast gwoździem programu była współpraca programu KOMA5 z programem Perspektywa.

To właśnie Perspektywa umożliwiła uczestnikom Warsztatów wymiarowanie obiektów na podstawie zdjęć, rysunków czy planów. Wystarczyło wczytać plik graficzny lub PDF, aby w prosty sposób pobrać wymiar dowolnego elementu. Dzięki zaawansowanym algorytmom, Perspektywa potrafi odwrócić zniekształcenie perspektywiczne ze zdjęcia, co umożliwia pobieranie wymiarów w identyczny sposób jak z rysunku. Zwymiarowane elementy można było w łatwy sposób przenieść bezpośrednio do przedmiaru robót w programie KOMA.

Oprócz wyżej wymienionych programów, Kol. Mirosław Świętuchowski przedstawił również możliwość korzystania z takich narzędzi jak:

– konwerter PDF firmy Orgbud Serwis Sp. z o.o., który z formatu źródłowego przedmiaru robót w .pdf, przekonwertuje na format wyjściowy pliku z rozszerzeniem .xls lub ath,

– portal geoportal.gov.pl i nowe narzędzie jakim jest wyliczenie objętości mas ziemnych (wykopu i nasypu),

– narzędzie Agisoft Metashape do przetwarzania fotogrametrycznego obrazów cyfrowych i generowania trójwymiarowych danych przestrzennych,

– oprogramowanie CloudCompare do przetwarzania chmur punktów 3D a także obsługi trójkątnych siatek i skalibrowanych obrazów.

Na koniec, w bardzo interesujących wystąpieniach, przedstawiciele firmy Profi Partner, Panowie Jakub Świerczyński i Piotr Juszczyk podzielili się doświadczeniem i umiejętnościami obsługi z wykorzystaniem dalmierzy i skanerów laserowych jako narzędzi do precyzji i efektywności. Tu uczestnicy Warsztatów mogli razem z prowadzącymi przetestować takie urządzenia jak obrazujący skaner laserowy 3D Leica BLK360, narzędzie do pomiarów 3D ze zdjęć, czyli fotomierz Leica BLK3D i dalmierz Leica DISTO X6. Dla niektórych były to urządzenia, które dotknęli lub obsługiwali po raz pierwszy.

Podsumowując, III Warsztaty „Kosztorysowe Podlasie 2024” to wspólnie spędzone dwa dni aktywnych warsztatów, jakie odbyły się tradycyjne na Podlasiu. Stały się one znakomitą promocją Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych a także tego ciekawego pod względem architektonicznym i przyrodniczym zakątka kraju. Warsztaty przebiegały w miłej, sympatycznej i koleżeńskiej atmosferze.

Trzeciego dnia, dla zainteresowanych została zorganizowana całodniowa wycieczka po Biebrzańskim Parku Narodowym. Nasz przewodnik, Pan Tadeusz Daniłko „wciągnął” nas wszystkich w tę magiczną krainę jak w bagno! Jestem przekonany, że po całym dniu atrakcji – jak mówił nasz Pan Przewodnik jesteśmy już dobrze „Biebrznięci”.

Do zobaczenia, gdzieś kiedyś w Polsce na kolejnych warsztatach…

Mirosław Świętuchowski