Sprawozdanie z zebrania oddziału SKB w Poznaniu w dniu 13 listopada 2013 r

Sprawozdanie z zebrania oddziału SKB w Poznaniu w dniu 13 listopada 2013 r

W dniu 13.11.2013r. odbyło się spotkanie członków SKB Oddziału Poznań na budowie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – kolebki
chrześcijaństwa i państwowości polskiej.
Inwestorem budowy jest Miasto Poznań reprezentowane przez powołaną
do tego celu firmę – Infrastruktura Poznań 2012 Sp. z o.o. a Generalnym Wykonawcą realizowanych prac budowlanych firma PPUiH AGROBEX Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Prace wykończeniowe związane z wyposażeniem multimedialnym realizować będzie firma belgijsko-holenderska.
Budynek ma charakter wystawienniczy, w którym będzie prezentowana historia kolebki chrześcijaństwa i państwowości polskiej, z wykorzystaniem środków audiowizualnych jak i nowych technik wystawienniczych.
Otwarcia Centrum zaplanowano w maju 2014r.
Przedstawiciel Generalnego Wykonawcy, inżynier budowy, zaprezentował naszym członkom m. in. zakres pozostałych do zrealizowania prac budowlanych, które obejmują m.in. prace wykończeniowe, takie jak ułożenie podłóg w salach wystawienniczych, okładziny schodów, balustrady schodowe itp. oraz prace związane z otoczeniem budynku – wykonanie parku składającego się z platanów i alejek pomiędzy nimi.
Inżynier budowy omówił też technologie zastosowane przy budowie obiektu:
· montaż szyb w części łącznika prowadzącego od Śluzy Tumskiej do budynku głównego,

· technologię palowania i wzmacniana skarpy,
· technologię izolacji skarpy starej śluzy (zastosowano izolację budynku śluzy przeciwwodną z wykorzystaniem gliny – technologia opracowana w uzgodnieniu z nadzorem miejskiego konserwatora zabytków),
· technologię wykonania elewacji z zastosowaniem betonu architektonicznego.
Szczególnym zainteresowaniem uczestników wycieczki spotkała się zastosowana technologia wykonania ścian z betonu architektonicznego w tym aspekt oszacowania kosztów z uwzględnieniem deskowania, prac przygotowawczych jak i kosztów samej masy betonowej wraz z jej parametrami technicznymi.
Dodać należy iż ciekawym rozwiązaniem architektonicznym zastosowanym przez projektantów Centrum są wykonane w bryle budynku przeszklone szczeliny, przez które można podziwiać Katedrę Poznańska i rzekę Cybinę, przechodząc do poszczególnych sal wystawienniczych.
A oto krótka historia związana z miejscem , w którym powstaje Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.
W miejscu, gdzie w XIX w. mieściła się Śluza Tumska – jeden z elementów
fortyfikacji Twierdzy Poznań – powstanie Centrum Historii Ostrowa Tumskiego prezentujące tysiącletnie dzieje wyspy katedralnej. Budynek Centrum połączony będzie z umiejscowionym na przeciwległym brzegu Cybiny przyczółkiem śluzy – jedynym zachowanym fragmentem
dawnych umocnień. Zlokalizowanie Centrum w tym właśnie miejscu nadaje mu wyjątkową, symboliczną wymowę i stanowi doskonały początek dla wędrówki w czasie i poznania najstarszej części miasta, “gdzie Polska się zaczęła”.
I tak też po zakończeniu pobytu na budowie spotkaliśmy się z profesjonalnym przewodnikiem turystycznym, z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. który oprowadził nas po urokliwych zakątkach i zabytkach Śródki , przekazując wiele ciekawych informacji
historycznych, o których nie jeden uczestnik wycieczki dowiedział się po raz pierwszy.
Było to spotkanie nie tylko poszerzające wiedzę fachową, merytoryczną, budowlano kosztorysową, ale również czas spędzony na poszerzeniu wiedzy o wydarzenia historyczne związane z miejscem realizowanej inwestycji.
Na zakończenie bogatego programu spotkania poszliśmy do kawiarni
„ W Starej Piekarni”, na pyszne „ rogale marcińskie”, kawę i herbatę.

Zarząd Oddziału SKB w Poznaniu